161 (4) 

po polsku


Kategoria:
Polski


Zakres:
Antyk i Biblia


Tytu³:
Biblia


Dodano:
1999.12.04











Kategoria: Polski
Zakres: Antyk i Biblia
Tytu³: Wybrane postacie biblijne jako symbole ludzkich postaw np. : Hiob, syn marnotrawny, mi³osierny Samarytanin.
Dodano: 1999.07.21


HIOB: Do¶wiadczony cierpieniem Hiob jest prawdopodobnie postaci± historyczn±, wspomina o nim Ezachiel jako o "mê¿u sprawiedliwym". Hiob ¿y³ w kraju Hus, by³ wiernym i sprawiedliwym czcicielem Boga. Bóg za¶ pozwoli³ Szatanowi wystawiæ wiarê Hioba na próbê - Hiob zostaje pozbawiony maj±tku, umieraj± mu dzieci, dotyka go tr±d, lecz jest on ca³y czas wierny Bogu. W kulturze europejskiej Hiob istnieje przede wszystkim jako znak cierpienia i godno¶ci cz³owieka. Jego dramat jest osobisty, walczy on sam o swoj± godno¶æ, odpieraj±c racje przyjació³, którzy nakazuj± mu uznaæ w³asn± winê, przyj±æ cierpienie jako karê za grzech. Hiob wiedzia³, ¿e cierpienie jego jest niezawinione, ale zaufa³ Bogu i wytrwa³. Bóg ma swoje plany, które s± niezrozumia³e dla cz³owieka, alw winny byæ przyjête przez nas z pokor±. Wynika z tego, i¿ warto byæ niewinnym, bezgrzesznym i wiernym Bogu, gdy¿ niewinno¶æ nie przynosi wolno¶ci od cierpienia, lecz daje spokój w cierpieniu.

IZAAK: Bóg chcia³ wypróbowaæ Abrahama i rozkaza³, by ten ofiarowa³ Mu swojego syna - Izaaka. Wierny Abraham mimo cierpienia spe³nia rozkaz - lecz gdy podnosi rêkê z mieczem, by zabiæ Izaaka, Bóg powstrzymuje go. Motyw Abrahama i ofiary Izaaka jest tematem, do którego wielokrotnie powraca³a sztuka pó¼niejszych epok. Z kolei czyn Abrahama i rozdarcie, jakie musia³o zaistnieæ w jego duszy, gdy Bóg za¿±da³ ofiary z jego syna.

SYN MARNOTRAWNY: Cz³owiek, który zawiód³ swoich najbli¿szych, ale zrozumia³ swój grzech, wróci³ do rodziny prosz±c o przebaczenie. Przypowie¶æ biblijna "O synu marnotrawnym" ukazuje, i¿ Bóg cieszy siê z ka¿dego nawróconego wiernego, choæby zgrzeszy³ on wcze¶niej i odszed³ od wiary, lecz powróci³.

MI£OSIERNY SAMARYTANIN: Jest symbolem lito¶ci, dobra, wspó³czucia, cz³owieka spiesz±cego z pomoc± potrzebuj±cym, sk³onnego do dobrych uczynków (wed³ug przypowie¶ci biblijnej mi³osierny Samarytanin pomóg³ rannemu, obrabowanemu nieszczê¶nikowi le¿±cemu na drodze, pielêgnuj±c go i dziel±c siê z nim swoim maj±tkiem). Pierwotnie s³owo "samarytanin" oznacza³o mieszkañca Samarii.

Autor: Ten



--------------------------------------------------------------------------------





n



Autor: abc








  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pajaa1981.pev.pl