099 

po polsku


Surowce mineralne - Wêgiel



 
 
Wêgiel jest pierwiastkiem najczê¶ciej wystêpuj±cym w przyrodzie. Jest cia³em sta³ym, z grupy wêglowców, niemetalem, nie rozpuszcza siê w wodzie, kwasach i zasadach. Zwi±zki wêgla s± g³ównym ¼ród³em energetycznym cz³owieka.
Wêgiel najczê¶ciej jest spotykany w formie kopalnej.
Wêgiel kopalny jest ska³± osadow± z ró¿nych organicznych zwi±zków ro¶linnych. Oprócz wêgla w pok³adach kopalnych wystêpuje tak¿e wodór, tlen, siarka i azot. W zale¿no¶ci od substancji ro¶linnych, z których powsta³ wêgiel wyró¿niamy: wêgle humusowe, najczê¶ciej spotykane, powsta³y na terenach torfowisk z szcz±tków ro¶lin l±dowych, wêgle sapropelowe, które powsta³y z ro¶lin morskich, g³ównie glonów, oraz wêgle liptobiolitowe, powsta³ych g³ownie z zwi±zków ¿ywicznych ro¶lin. Ze wzglêdu na procentow± zawarto¶æ wêgla wyró¿nia siê: torf, wêgiel brunatny, wêgiel kamienny, oraz antracyt i szungit.
Najwiêksz± zawarto¶æ wêgla ma sztungit. Jest najstarszym wêglem kopalnym. Zawarto¶æ wêgla wynosi 98,2%. Wystêpuje w okolicach jeziora Onega w Rosji, w Szwecji, Kanadzie i w Indiach. Jest wykorzystywany w przemy¶le chemicznym. Po szungicie najwiêcej wêgla zawiera Antracyt(94-96%). Jest g³ównie u¿ywany do wyrobu elektrod i jako surowiec energetyczny. Nastêpny jest wêgiel kamienny, zawieraj±cy od 78 do 92% wêgla. Jest najliczniej spotykanym wêglem kopalnym. U¿ywa siê go g³ównie jako surowca energetycznego oraz do otrzymania koksu, smo³y, benzyny, gazów. Wystêpuje g³ównie w Rosji, na Ukrainie, w USA, Kanadzie, Niemczech, Wielkiej Brytanii, oraz w Polsce na ¦l±sku. Po wêglu kamiennym jest wêgiel brunatny. Zawiera 65 do 75 procent czystego wêgla. Jest przede wszystkim surowcem energetycznym ale s³u¿y tak¿e do wytwarzania, smo³y wylewnej, benzyny, olejów opa³owych i smarów. Najmniejsza liczba czystego wêgla jest w torfie, który zawiera mniej ni¿ 60 procent tego pierwiastka, gdy¿ jest to produkt czê¶ciowego rozk³adu ro¶lin w warunkach nadmiernej wilgotno¶ci. Stosowany jest jako paliwo, kompost, oraz w ogrodnictwie i le¶nictwie.
Wêgiel wystêpuje tak¿e w formie alotropowej, czyli jako sam pierwiastek w ró¿nych formach.
Najczê¶ciej potykan± form± alotropow± jest grafit.
Grafit wystêpuje jako szary lub czarny minera³ g³ównie w
³upkach grafitowych. Jest Miêkki, ma³o aktywny chemicznie,
dobrze przewodzi pr±d. Ma gêsto¶æ równ± 2,3 g/cm3 . Mo¿e
tak¿e byæ otrzymywany sztucznie. U¿ywany jest do wyrobu
o³ówków, tuszu, elektrod, a tak¿e u¿ywa siê go w reaktorach
j±drowych.
Drug± form± alotropow± wêgla jest struktura grafitu
Diament. Jest to najtwardszy minera³ i zarazem najcenniejszy kamieñ szlachetny. Jest najczê¶ciej bezbarwny, ale bywa tak¿e ¿ó³ty oraz b³êkitny. Diament ma bardzo silny po³ysk, oraz bardzo mocno za³amuje ¶wiat³o. Jest tak¿e tworzony syntetycznie z wêgla w temperaturze ok. 3000 OC i ci¶nieniu 10 000 atmosfer. Diamenty s± wykorzystywane g³ównie w jubilerstwie oraz przemy¶le. Wystêpuj± g³ównie w RPA, Rosji, Indiach, Brazylii oraz Namibii.
Ostatni± form± alotropow± wêgla jest Flueren. Flueren nie wystêpuje w przyrodzie, mo¿na go otrzymaæ przez odparowanie grafitu w pró¿ni lub gazie obojêtnym. Jest zbudowany z parzystej liczby atomów wêgla. Jego wzór to CN gdzie N jest ilo¶ci± atomów wêgla w cz±steczce. Najczê¶ciej N ma warto¶æ 60 i 70. Dla ciekawostki podam, ¿e najwiêksz± do tej pory zaobserwowan± cz±steczk± jest C960.
Z wêgla w procesie suchej destylacji, inaczej nazywanej odgazowywaniem wêgla mo¿emy uzyskaæ koks, który jest wysokoenergetycznym paliwem o zawarto¶ci wêgla pierwiastkowego do 96%. Koks jest wykorzystywany g³ównie w metalurgii, jako paliwo, do wytwarzania karbidu oraz surowiec chemiczny.
Proces suchej destylacji wêgla polega na ogrzewaniu wêgla bez dostêpu powietrza w temperaturze 900–1300 OC (koksowanie), lub 500-600 OC (wytlewanie). W wynik procesu otrzymuje siê koks, albo pó³koks, oraz liczne produkty uboczne w formie ciek³ej (smo³a wêglowa, woda pogazowa), oraz gazowej (gaz wêglowy, koksowniczy).
Atomy wêgla wystêpuj± tak¿e w cz±steczkach gazu ziemnego i ropy naftowej, które s± tak¿e zaliczane do minera³ów.
Ropa jest nierozpuszczaln± w wodzie ¿ó³tobrunatn± ciesz±. Powsta³a w skutek beztlenowego przeobra¿ania szcz±tków organicznych nagromadzonych w osadach morskich. Wystêpuje g³ównie na pó³wyspie arabskim, w Ameryce ¶rodkowej, w pó³nocnej Afryce, oraz w Kanadzie i Rosji. Ropa jest jednym z najlepszych surowców energetycznych. Po obróbce w rafineriach (tzn. Destylacja atmosferyczno – pró¿niowa, w wyniku tego procesu uzyskuje siê substancje o zbli¿onych temperaturach wrzenia) uzyskuje siê gaz, benzyny, naftê, oleje napêdowe i opa³owe, oleje smarowe, asfalt oraz koks. Pierwszy raz ropê naftow± destylacji podda³ polski aptekarz I. £ukasiewicz, zyskuj±c naftê.
Zawsze ropie naftowej towarzysz± pok³adu gazu ziemnego. Sk³ada siê on przede wszystkim z metanu. Jest wykorzystywany do produkcji gazu syntezowanego, który jest potem wykorzystywany jako surowiec energeyczny.
Na podsumowanie mo¿na stwierdziæ, ¿e wêgiel jest jednym z najwa¿niejszych pierwiastków w ¿yciu cz³owieka. Gdyby nie minera³y sk³adaj±ce siê z wêgla, takie jak wêgle kopalne, grafit, diament, oraz ropa i gaz nie by³ by mo¿liwy rozwój cywilizacyjny, który siê g³ównie opiera na zwi±zkach zawieraj±cych wêgiel, a tak¿e nie by³o by mo¿liwe normalne ¿ycie na ziemi.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pajaa1981.pev.pl