181 

po polsku


/ Spis
Tre¶ci /

Nigdy wiêcej bólu g³owy
Ponad trzy miliony osób w Ameryce cierpi na migreny, w wiêkszo¶ci kobiety. Ka¿dy cz³owiek miewa czasem bóle g³owy, jednak w tym rozdziale zajmê siê bólami uporczywymi, o szczególnym natê¿eniu. Opiszê dok³adnie objawy, które im towarzysz±, co pozwoli lepiej zrozumieæ przyczyny tej przykrej dolegliwo¶ci.
Lekarze uwa¿aj±, ¿e jest to choroba zwi±zana z okre¶lonym typem budowy cia³a. Istniej± co prawda wyj±tki, jednak na migreny cierpi± najczê¶ciej delikatne, szczup³e i zgrabne kobiety. Mê¿czy¼ni, których ta choroba dotyka, s± ich przeciwieñstwem pod ka¿dym wzglêdem, jest to muskularny typ boksera. Co siê za¶ tyczy strony psychologicznej, zarówno kobiety, jak i mê¿czy¼ni cierpi±cy na migreny s± w ka¿dej dziedzinie ¿ycia perfekcjonistami o uk³adnym, bardzo mi³ym usposobieniu.
Typowymi objawami migreny s± silne bóle g³owy, które atakuj± raczej jedn± pó³kulê. Na pocz±tku ból obejmuje oczodó³, co wyra¼nie os³abia wzrok, tak ¿e przedmioty trac± wyrazisto¶æ. Migrenom towarzysz± tak¿e czêsto md³o¶ci, wymioty i biegunka. Ból g³owy pojawia siê w okre¶lonych dniach tygodnia i okre¶lonych odstêpach czasu, niekiedy o sta³ych porach. Nie jest to jednak regu³a. Ataki mog± te¿ byæ nieregularne. Kobietom towarzysz± czêsto przy menstruacji. Migrenowe bóle g³owy bywaj± tak silne, ¿e chory nie jest w stanie nic robiæ. Mo¿e tylko le¿eæ bez ruchu w ca³kowitej ciszy, najlepiej w ciemno¶ci.
Przyczyny bólu g³owy
Prawie wszystkie przypadki migreny maj± kilka cech wspólnych. Na zewn±trz ofiara ataków migrenowych jest uk³adna, spokojna, mi³a i sk³onna do kompromisów, jej wnêtrze jednak wygl±da zupe³nie inaczej!
Poniewa¿ migrena jest typowa dla p³ci piêknej, dlatego za przyk³ad pos³u¿y mi tym razem kobieta. Przepe³nia j± nienawi¶æ, rozpiera z³o¶æ, jest rozczarowana i pe³na goryczy. Wypiera jednak wszystkie te uczucia. Nazywa je raczej niezadowoleniem i t³umi w sobie wszelkie objawy gniewu. Wykonuje przy tym pracê porównywaln± z prac± maszyny parowej: kiedy nastêpuje przeci±¿enie, zawór bezpieczeñstwa otwiera siê i para uchodzi. Przy migrenie takim w³a¶nie zaworem s± bóle g³owy. Pojawiaj± siê one, kiedy napiêcie nerwowe jest zbyt du¿e. Niektórzy uwa¿aj±, ¿e nie wypada ulegaæ emocjom i podnosiæ na kogo¶ g³osu. Prowadzi to do nagromadzenia w sobie z³o¶ci, która i tak musi znale¼æ sobie pó¼niej uj¶cie.
Migrena mo¿e byæ te¿ form± wymierzania sobie kary. Je¶li towarzyszy menstruacji, jest to sygna³, ¿e pacjentka ma jakie¶ problemy seksualne. Du¿y wp³yw na bóle g³owy maj± hormony i funkcjonowanie gruczo³ów dokrewnych.
U perfekcjonisty wszystko ma sta³e miejsce. Ubrania musz± wisieæ zawsze na wieszaku, a buty staæ na swoim miejscu. Nie do pomy¶lenia s± brudne naczynia w zlewie, pe³ne popielniczki i zakurzone meble. Czysto¶æ i porz±dek to nieodzowne atrybuty codzienno¶ci. Gdy jest inaczej, kobieta perfekcjonistk± czuje siê zagro¿ona, a z³o¶æ wy³adowuje na najbli¿szych, którzy burz± ustalony ³ad. W takiej sytuacji czêsto pojawiaj± siê migreny. Lekarz powinien próbowaæ wyja¶niæ takiej pacjentce, jaki pope³nia b³±d. Na pewno zaprzeczy wszystkiemu, co us³yszy na swój temat, i bêdzie twierdziæ, ¿e doskonale potrafi wy³adowywaæ swoj± z³o¶æ. Jednak, ¿eby ujawni³a swoje negatywne uczucia, trzeba j± bardzo mocno zdenerwowaæ. Nigdy siê nie przyzna, ¿e odczuwa nienawi¶æ i w¶ciek³o¶æ, poniewa¿ takie emocje j± brzydz±.
Istniej± wprawdzie leki, które ³agodz± migrenowe bóle g³owy, ale bardzo rzadko daje siê je ca³kowicie wyleczyæ. Osoba cierpi±ca na migreny zazwyczaj wie, kiedy nast±pi atak. Warto wiêc, aby unikn±æ niepotrzebnych cierpieñ, za¿yæ lek wcze¶niej. Usuwa on co prawda objawy, a nie przyczynê dolegliwo¶ci, jednak przynosi ulgê.
Zadaniem lekarza jest u¶wiadomienie pacjentce, ¿e ataki migreny powoduj± nagromadzone od dawna stresy. Kiedy przychodzi do mnie kobieta z t± dolegliwo¶ci±, staram siê najpierw jednorazowo wywo³aæ u niej ból g³owy, pamiêtaj±c jednak ¿eby ból nie by³ silny – lekki z powodzeniem wystarczy do tego do¶wiadczenia. Chodzi o to, aby pacjent przez kilka minut odczu³ ból, a potem szybko powróci³ do stanu bez bólu. Zabieg ten przekonuje ka¿dego, ¿e przyczyna migreny le¿y w emocjach, a nie bezpo¶rednio w organizmie. Oprócz tego jest to namacalny dowód, ¿e taki ból mo¿na kontrolowaæ.
Migrena mo¿e byæ cech± rodzinn±
Migrena wystêpuje niekiedy u wszystkich cz³onków rodziny. Nie wiadomo jednak, czy jest dziedziczna, czy nie. Pewne jest tylko, ¿e niektórzy maj± do niej sk³onno¶ci. Dziecko przejmuje pewne cechy rodziców (np. perfekcjonizm) na drodze identyfikacji. Kiedy matka czêsto cierpi na migrenê, to najprawdopodobniej córka te¿ bêdzie mia³a tê dolegliwo¶æ. Dziecko, któremu nakazuje siê pow¶ci±gliwo¶æ i karze sieje za wybuchy z³o¶ci, nauczone, ¿e w¶ciek³o¶æ i gwa³towne przejawianie emocji to co¶ nieodpowiedniego, z pewno¶ci± ma predyspozycje do migreny.
Przesadne panowanie nad emocjami jest cech± charakterystyczn± dla tego typu kobiety. Gdy otoczenie nie odpowiada jej oczekiwaniom, czuje siê zagro¿ona i ³atwo popada w przera¿enie. Poniewa¿ jednak podlega wewnêtrznemu przymusowi opanowania siê, nie mo¿e zrobiæ nic innego, jak st³umiæ swoje uczucia. Jest to b³êdne ko³o. Boi siê utraty kontroli nad sob±, a jednak przechodzi do ataku.
Perfekcjonizm znamionuje brak poczucia w³asnej warto¶ci, a to wywo³uje kompleks ni¿szo¶ci, co prowadzi do nagromadzenia w sobie z³o¶ci i zgorzknienia. ¯eby czuæ siê bezpiecznie, kobieta z kompleksem ni¿szo¶ci musi nieustannie kontrolowaæ otoczenie, co oczywi¶cie siê jej nie udaje. Jest zazwyczaj wra¿liw± neurotyczk±, która wszystkie krytyczne uwagi odnosi do siebie, nawet gdy jej nie dotycz±. Nieustannie bezpodstawnie obwinia siê: "Jestem wszystkiemu winna!" – i jest to typowa postawa.
Leczenie tych dolegliwo¶ci
Jednym ze sposobów leczenia migreny jest poznanie i zrozumienie jej przyczyn oraz zmiana nastawienia do ¿ycia. ¯eby przezwyciê¿yæ sk³onno¶æ do perfekcjonizmu, zadajê czêsto moim pacjentom pytanie: "Czy wierzysz w to, ¿e twoja matka wymaga³aby od ciebie takiego wysi³ku, gdyby wiedzia³a, ¿e przyczyn± twojego bólu g³owy jest chêæ wykonywania wszystkiego idealnie?" Doradzam potem zmianê paru przyzwyczajeñ: "Id¼ do domu i zrób ba³agan. Zostaw w zlewie kilka brudnych talerzy. Nie sprz±taj rozrzuconych ubrañ. Mieszkanie nie zmieni siê a¿ tak bardzo, je¶li raz nie wytrzesz kurzu. Pozwól sobie na odrobinê luzu. Nie znaczy to, ¿e masz akceptowaæ na co dzieñ nieporz±dek. Postaraj siê poczuæ przyjemnie równie¿ wtedy, je¶li swoje domowe zadania wykonasz w 90 procentach".
Istnieje wiele mo¿liwo¶ci wy³adowywania nagromadzonej w nas negatywnej energii. Pacjent, który cierpi na migrenê, musi koniecznie sobie u¶wiadomiæ, ¿e z³o¶æ i w¶ciek³o¶æ s± czym¶ zupe³nie naturalnym. Nie powinien z nimi walczyæ. Wrêcz przeciwnie, trzeba daæ im mo¿liwo¶æ znalezienia sobie uj¶cia. Mo¿na to zrobiæ przecie¿ w taki sposób, ¿eby nie zadziwiæ specjalnie otoczenia. Dla kobiety jest to oczywi¶cie trudniejsze ni¿ dla mê¿czyzny. Je¶li nie masz innego wyj¶cia, zamknij siê w pokoju i wal piê¶ciami w poduszkê. Mo¿e dasz w ten sposób upust swojej z³o¶ci, bez potrzeby wszczynania od razu od k³ótni. Tylko wtedy leczenie mo¿e zakoñczyæ siê sukcesem.
Za pomoc± wahade³ka zapytaj swoj± pod¶wiadomo¶æ, co powoduje twoje migreny. Je¶li bierzesz leki, stopniowo zmniejszaj ich dawkê, a¿ w koñcu ca³kowicie z nich zrezygnuj. Kiedy znowu zacznie boleæ ciê g³owa i bêdzie to objaw zespo³u napiêcia przedmiesi±czkowego, lekarz mo¿e przepisaæ leki, które poprawi± twoj± kondycjê fizyczn±. Jeden z powodów migreny zostanie usuniêty. W przypadku gdy ataki migreny wystêpuj± regularnie, prawdopodobnie maj± one zwi±zek z jakim¶ wcze¶niejszym prze¿yciem. Mo¿na to ustaliæ za pomoc± pytania pod¶wiadomo¶ci.
Warto wiedzieæ, ¿e migrenê mo¿na równie¿ wywo³aæ sztucznie, np. podczas hipnozy, ¿eby w ten sposób z ni± walczyæ.
Inne rodzaje bólu g³owy
Bóle g³owy maj± jeszcze wiele innych psychologicznych i organicznych przyczyn. S± to m. in. zmêczenie, nadwerê¿enie wzroku i tzw. psychologiczny ból g³owy, który ma byæ usprawiedliwieniem, ¿e siê czego¶ nie zrobi³o. Bóle g³owy wystêpuj± przy przeziêbieniach, grypie, stanach gor±czkowych i wielu innych schorzeniach. Tak jak i inne bóle, one równie¿ mog± byæ tylko ostrze¿eniem.
Przy chronicznych migrenach trzeba koniecznie zasiêgn±æ porady lekarza. Mo¿e okazaæ siê, ¿e niezbêdne jest leczenie specjalistyczne. Hipnotyczna sugestia pomaga z³agodziæ migreny, tak¿e przy organicznych bólach g³owy. Je¶li ¼ród³em bólu jest naruszony system nerwowy, metoda ta nie przyniesie po¿±danego skutku.
Wiêkszo¶æ migren mo¿na wyt³umaczyæ problemami psychologicznymi: s± wynikiem gwa³townego wzrostu ci¶nienia krwi, której obiegiem kieruje pod¶wiadomo¶æ. Odpowiednie sugestie mog± obni¿yæ wysokie ci¶nienie, a tym samym usun±æ ból g³owy niemal tak szybko, jak aspiryna.
Usuwanie migren przez samoleczenie
Kiedy decydujesz siê na leczenie chronicznego bólu g³owy, ustal najpierw jego przyczynê. Zrób to dopiero po wizycie u lekarza, który stwierdzi, ¿e nie chodzi tu o dolegliwo¶æ natury organicznej. By³oby szaleñstwem staraæ siê usuwaæ ból wywo³any rakiem mózgu lub inn± powa¿n± chorob±. Sprawd¼ dok³adnie siedem ewentualnych przyczyn bólu – najczê¶ciej chodzi tu o mowê cia³a. Wyra¿enie "To przyprawia mnie o ból g³owy!" rzeczywi¶cie doprowadza do takiego stanu. Ka¿da nieprzyjemna sytuacja, niemi³e do¶wiadczenie i wyobra¿enie mog± wywo³aæ w nas tak± my¶l, a tym samym ból g³owy. Czasami te¿ ból mo¿e byæ form± wymierzenia sobie kary.
Je¶li zaczniesz leczyæ ból g³owy przez sugestiê, powiniene¶ j± sformu³owaæ w nastêpuj±cy sposób: "Za kilka chwil moja g³owa stanie siê lekka. Nadmiar krwi odp³ynie i zmniejszy siê ci¶nienie w g³owie. Wkrótce odczujê ulgê. Ból g³owy zniknie". Tak± sugestiê powtórz kilka razy i natychmiast skoncentruj siê na czym¶ zupe³nie innym.
Dlaczego John D. cierpia³ na chroniczny ból g³owy
John mia³ 43 lata. By³ malarzem pokojowym i od wielu miesiêcy cierpia³ na chroniczny ból g³owy, który z dnia na dzieñ by³ coraz bardziej intensywny, a¿ w koñcu pojawia³ siê dwa, trzy razy w tygodniu, i to zawsze w nocy. Czasem John budzi³ siê i krzycza³ z bólu. Nie mo¿na by³o ustaliæ ¿adnej organicznej przyczyny dolegliwo¶ci, a leki nie skutkowa³y. Neurolog zaleca³ operacjê mózgu (lobotomiê). Mia³ to byæ rzekomo jedyny sposób usuniêcia dolegliwo¶ci. Zabieg ten jest bardzo niebezpieczny i nigdy nie wiadomo, czy pacjent bêdzie móg³ pó¼niej normalnie funkcjonowaæ.
John straci³ ju¿ nadziejê na wyzdrowienie, dlatego gotów by³ podj±æ nawet takie ryzyko. Jego domowy lekarz odradzi³ mu ten krok i nak³oni³ do poddania siê hipnozie. John zosta³ moim pacjentem. Poniewa¿ bóle pojawia³y siê noc±, przypuszcza³em, ¿e jego migrena ma pod³o¿e psychologiczne.
Oto pytania, jakie zada³em pacjentowi podczas badania metod± wahade³ka:
Pytanie: Czasem nasze uczucia tak dzia³aj± na organizm, ¿e dochodzi do nietypowych reakcji. Jest prawdopodobne, ¿e pana bóle maj± przyczynê natury emocjonalnej. Pod¶wiadomo¶æ wie, czy tak rzeczywi¶cie jest. Spróbujmy siê dowiedzieæ, czy pana bóle g³owy maj± jakie¶ pod³o¿e emocjonalne? (Wahade³ko da³o odpowied¼ twierdz±c±, a John a¿ jêkn±³ ze zdziwienia i przyzna³, ¿e istnieje taka mo¿liwo¶æ).
Pytanie: Czasem czujemy siê winni i mamy wyrzuty sumienia, które powoduj± okre¶lone my¶li. Ka¿dy z nas robi czasem co¶, czego pó¼niej ¿a³uje. Czy pañski ból jest kar± za co¶?
Odpowied¼: (wahade³ko) Tak.
Pytanie: Czy czuje siê pan winny?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy poczucie winy bierze siê z okre¶lonego zachowania, a nie z jakiego¶ ogólnego uczucia?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Bóle g³owy zaczê³y siê mniej wiêcej przed rokiem. Byæ mo¿e pana wyrzuty sumienia dotycz± czego¶, co wydarzy³o siê jaki¶ czas temu. Czy zdarzy³o siê to w ostatnich trzech latach?
Odpowied¼: Tak:
Pytanie: W ostatnich dwóch latach?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy by³o to niedawno?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy dotyczy to spraw p³ciowych? (Wahade³ko poruszy³o siê po przek±tnej, a wiêc nietypowo. Mog³o to oznaczaæ "Byæ mo¿e" lub pytanie zosta³o tak skonstruowane, ¿e nie mo¿na by³o na nie odpowiedzieæ jednoznacznie).
Pytanie: Najwyra¼niej pytanie nie by³o jasne. Czy zrobi³ pan co¶, co pó¼niej uzna³ za niemoralne?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy chodzi o kobietê?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy by³a to pañska ¿ona?
Odpowied¼: Nie.
Pacjent powiedzia³ mi teraz, ¿e niespe³na rok temu zmar³a jego ¿ona, a on szybko o¿eni³ siê po raz drugi. Bóle g³owy pojawi³y siê zaraz po ¶lubie. To stwierdzenie by³o dla mnie wskazówk±.
Pytanie: Czy pañski stan dotyczy pana obecnej ¿ony?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Proszê opowiedzieæ mi o ¶mierci ¿ony.
John opowiedzia³, ¿e d³ugo chorowa³a na raka macicy, a potem zmar³a na jego rêkach. Obecn± ¿onê spotka³ mniej wiêcej rok przed ¶mierci± pierwszej. Wspó³¿y³ z ni±, mimo ¿e wydawa³o mu siê to niew³a¶ciwe, ale ju¿ od dawna nie robi³ tego ze swoj± ówczesn± ¿on±. Po ¶lubie (który nast±pi³ w sze¶æ tygodni po pogrzebie) te¶ciowie pierwszej ¿ony robili mu wyrzuty, co spowodowa³o u niego silne poczucie winy.
Pytanie: Czy bóle g³owy s± kar± za pana zachowanie?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Pan wierzy w ¿ycie po ¶mierci. Je¶li wiêc pana ¿ona wie, ¿e o¿eni³ siê pan po raz drugi i jest szczê¶liwy, to co, pana zdaniem, powiedzia³aby, gdyby mog³a siê z panem spotkaæ?
Odpowied¼: Powiedzia³aby mi, ¿e powinienem siê o¿eniæ ponownie, ale mo¿e by chcia³a, ¿ebym zrobi³ to pó¼niej. My¶lê jednak, ¿e zgodzi³aby siê na to ma³¿eñstwo.
Pytanie: Czy chcia³aby, ¿eby pan sam wymierza³ sobie za to karê?
Odpowied¼: (ustnie) Nie.
Pytanie: Czy istnieje jeszcze jaka¶ inna przyczyna pana bólu?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy ma to co¶ wspólnego z wymierzaniem sobie kary?
Odpowied¼: Nie.
Pytanie: Czy dotyczy to wcze¶niejszego zdarzenia?
Odpowied¼: Nie.
Pytanie: Czy dotyczy to pañskiego ¶rodowiska?
Odpowied¼: Tak.
Pytanie: Czy pana ¿ycie zak³óci³o jeszcze co¶ oprócz bólu g³owy?
Odpowied¼: (ustnie) Tak – zbankrutowa³em. Choroba ¿ony poch³onê³a wszystkie moje oszczêdno¶ci. Co prawda nie¼le zarabiam, ale ostatnio migrena nie pozwala mi pracowaæ. Ka¿dego ranka jestem wykoñczony. Ominê³o mnie sporo mo¿liwo¶ci zarobienia pieniêdzy. Moje finansowe problemy przyprawiaj± mnie rzeczywi¶cie o ból g³owy!
Pytanie: Czy dlatego cierpi pan na migrenê?
Odpowied¼: (wahade³ko) Tak.
Wyja¶ni³em Johnowi dzia³anie mowy cia³a. Potem podda³em go hipnozie i wmówi³em mu, ¿e jego sytuacja finansowa natychmiast siê zmieni, kiedy tylko ustan± bóle g³owy. Na pytanie, czy móg³by teraz uwolniæ siê od swojej dolegliwo¶ci, poniewa¿ nareszcie zna jej przyczynê, jego palce odpowiedzia³y twierdz±co. Tak te¿ siê sta³o podczas jego drugiej wizyty w moim gabinecie. Przy trzeciej wizycie okaza³o siê te¿, ¿e jego pierwsza ¿ona równie¿ cierpia³a na migrenê.
Bóle g³owy by³y wiêc kar±, któr± sam sobie wymierza³. Ostatnia wizyta Johna ca³kowicie uwolni³a go od chronicznych dolegliwo¶ci. Klucz do jego choroby tkwi³ wiêc w mowie cia³a i potrzebie ukarania siebie.
PODSUMOWANIE
Zanim zaczniesz samodzielnie leczyæ bóle g³owy, powiniene¶ najpierw skonsultowaæ siê z lekarzem. Musisz siê upewniæ, czy przyczyna twoich dolegliwo¶ci nie ma pod³o¿a organicznego.
W rozdziale tym omówi³em kilka sposobów zachowañ i cech charakteru wspólnych dla wszystkich ofiar migreny. Niektóre z nich zapewne dotycz± i ciebie. Prawdopodobnie nie bêdziesz chcia³ siê do nich przyznaæ przed samym sob±, ale metoda wahade³ka pomo¿e ci wydobyæ z pod¶wiadomo¶ci odpowiednie informacje. Musisz nauczyæ siê w³a¶ciwie traktowaæ nagromadzone uczucia. Nie traktuj z³o¶ci jako czego¶ z³ego. Pozwól sobie czasem krzykn±æ i odreagowaæ.
W przypadku innych rodzajów bólu g³owy szybki rezultat daje samoleczenie. Znajd¼ przyczyny i szybko je usuñ, stosuj±c prost± sugestiê. W ten sposób pozbêdziesz siê równie¿ chronicznych bólów. Trwa³e wyleczenie jest jednak mo¿liwe tylko wtedy, kiedy poznasz ich przyczyny i zmienisz swoje emocjonalne, wewnêtrzne nastawienie do ¿ycia.
Ksi±¿ka ta pomo¿e ci w poprawnym formu³owaniu pytañ, które musisz zadawaæ pod¶wiadomo¶ci, ¿eby poznaæ przyczyny choroby.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • pajaa1981.pev.pl